Poniedziałek, 18 lutego 2019

997/112

Tagi: Ksiądz pedofil Bydgoszcz Region 997/112 na gorąco

rl 2 listopada 2016, aktualizowano: 3 listopada 2016

Ksiądz pedofil z ministrantami i uczniami w regionie

Ofiara księdza pedofila domaga się od archidiecezji wrocławskiej oraz bydgoskiej odszkodowania w wysokości 300 tysięcy złotych. Do bydgoskiego sądu wpłynął właśnie pozew w tej sprawie.

- Kościół wiedział, że ksiądz Paweł K. jest pedofilem i nic nie zrobił w tej sprawie, tylko przerzucał go z diecezji do diecezji i z parafii do parafii - takie, niestety, wnioski nasuwają się w sprawie. A ksiądz pedofil, pracujący z dziećmi - molestował i gwałcił kolejnych chłopców.

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (9) »


Kurie nie dopilnowały
- Skarżę solidarnie obie kurie za za brak właściwego nadzoru nad księdzem pedofilem - informuje mecenas Janusz Mazur z Bydgoszczy. - Kurie nie dopilnowały księdza. Dlatego odpowiadają za winy w nadzorze. Ustalenia sądu w sprawie karnej co do postępowania księdza pedofila będą wiążące w stosunku do obu kurii. Istotne będą dowody z obu spraw karnych, a przede wszystkim dokumenty medyczne - kompleksowa opinia biegłych dotycząca mojego klienta. Co więcej, występuję również o ustalenie tak zwanej odpowiedzialności na przyszłość. Nie wiemy, jaki będzie jego stan zdrowia za 10 lat? Trauma może powracać i mieć konsekwencje w relacjach życiowych.


Żądają 300 tysięcyW pozwie znalazła się kwota odszkodowania w wysokości 300 tysięcy złotych.

Jak została oszacowana? - Na początku tego roku pojawił się w Bydgoszczy mecenas strony kościelnej - przypomina Janusz Mazur. - Podstępnie uzyskał pełnomocnictwo mojego klienta będąc jednocześnie pełnomocnikiem obu diecezji, a przynajmniej jednej - wrocławskiej. Jeśli powoływał się w proponowanym projekcie porozumienia na kurię bydgoską, to uważam, że działał w granicach upoważnienia. To jest adwokat, nie może samopas tego robić. Musiał mieć jakieś umocowanie. Zaproponował Arkowi (imię zmienione), że w sprawie przeciwko księdzu wystąpi o 250 tys. zł. Uzasadniając wysokość odszkodowania w pozwie powołałem się na ten argument. Jednocześnie tamten adwokat zaproponował mojemu klientowi - w imieniu obu kurii - 40 tys. zł od „sponsora” płatne miesięcznie po 1,5 tys. zł. Stąd - przynajmniej minimalna kwota 300 tys. zł uznawana i oszacowana przez stronę kościelną.

A jeżeli strona kościelna - przynajmniej diecezja bydgoska - będzie broniła się, że w czasie pracy w Bydgoszczy ksiądz pedofil zachowywał się wzorowo?

Jeszcze w piątek mecenas Edmund Dobecki, reprezentujący kurię bydgoską, zapewniał nas, że kiedy tylko do sądu wpłynie pozew, to ustosunkuje się do zarzutów.


Proboszcz zaprzecza- Oczywiście mogą się tłumaczyć, że do nich nie docierały żadne sygnały o złym zachowaniu księdza wobec dzieci - dodaje mecenas Janusz Mazur. - Trudno jest uwierzyć, że nie docierały do kurii bydgoskiej i do proboszcza parafii Opatrzności Bożej. Tylko że proboszcz temu zaprzecza. Dowodem na to jest korespondencja, zachowanie i postępowanie pani dyrektor Gimnazjum nr 13. Dowody znajdują się w aktach postępowania karnego przeciwko księdzu.
mec. Janusz Mazur: A oni księdza pedofila wręcz wpychali do opieki nad ministrantami i do pracy w gimnazjum!
Przecież strona kościelna wiedziała, że od 2005 roku przeciwko księdzu toczyła się sprawa karna, a prawo kanoniczne nakazuje szczególny nadzór i kategoryczne odsunięcie od pracy z dziećmi takiego księdza. A oni księdza pedofila wręcz wpychali do opieki nad ministrantami i do pracy w gimnazjum! A to był pedofil, a nie ksiądz. Od 2005 roku były dowody, że jest on pedofilem. Kościół o tym wszystkim wiedział i nic nie zrobił. To ten sam mechanizm, co przypadki księży pedofilów z diecezji bostońskiej, opisane w książce „Spotlight”.

Czytaj też: Przyjrzyj się poszukiwanym przez toruńską policję

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 03-11-2016 11:44

  Oceniono 2 razy 2 0

  - GARY: Ksiąsz Pedofil z Bydgoszczy no ładnie i wszyscy potem na forach się dziwią dlaczego forumowicze zza miedzy są tak chamscy, arogancy i wulgarni. Odpowiedź już znamy bo mieli i mają księży pedofili. Wpółczujemy wam.

  Odpowiedz

 2. 02-11-2016 22:04

  Oceniono 5 razy 4 1

  - Torunianin: ehh co z tymi księżulkami , fortece ze złotą koroną postawili za x milionów niedaleko polchemu w rydzykowie , wstyd ! nie pojęte jest to mają tyle hajsu to dlaczego nie pójdą se do agencji tylko chłopczyków zapinają , nie rozumiem

  Odpowiedz

 3. 02-11-2016 20:11

  Oceniono 9 razy 8 1

  - Mieszkaniec Torunia: Tylko 300000 zł odszkodowania za molestowanie !!! Za mało o jedno zero !!! Trzeba wejść na stronę Zbyszka Stonogi na Facebook i zobaczyć jaką kasą obracają to wtedy będzie można pomyśleć o jakimś rozsądnym odszkodowaniu i zadośćuczynieniu !!!

  Odpowiedz