środa, 23 stycznia 2019

Tagi: Grudziądz kultura monodram Kazimierz Trybulski Janusz Kamiński

2 listopada 2016, aktualizowano: 2 listopada 2016

Biskup Heidenryk pisze do wielkiego mistrza krzyżackiego

Kazimierz Trybulski i Janusz Kamiński w tym miesiącu zaprezentowali monodram mieszkańcom Torunia. Grudziądzanie będą mogli posłuchać historii biskupa Heidenryka z Chełmży już jutro w bibliotece

Fot.: Nadesłana

Anita Etter

Janusz Kamiński, niewidomy recytator i aktor, oraz Biblioteka Miejska zapraszają jutro na monodram, który przeniesie słuchaczy w czasy zakonu krzyżackiego.
Autorem monodramu jest Kazimierz Trybulski, który ma na swoim koncie już kilka książek związanych z dziejami zakonu krzyżackiego. Monodram pt. „Ostatni list biskupa Heidenryka do wielkiego mistrza Anno von Sangerhausen” to kontynuacja książki pt. „Wzgórze nad jeziorem” o pierwszym biskupie chełmińskim Heidenryku.

Dla pana Janusza

- Jak go pisałem, to już z myślą o Januszu Kamińskim, bo znamy się do dawna - mówi Kazimierz Trybulski. - Wiedziałem, do czego jest zdolny i dobrze to zagra. Akcja dzieje się w 1262 roku. Biskup Heidenryk z Chełmży, dominikanin i polityk, pisze list do wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego, który jest w Rzymie, by wracał i pomógł zakonowi w walce z Prusami. Biskup był znany z tego, że był pełen miłosierdzia i dążenia do pokoju. Monodram to nie tylko monolog, ale także dialog z sekretarzem, którego fizycznie nie ma, ale jego obecność sugeruje treść rozmowy.

Dwa przedstawienia

Janusz Kamiński, który związany jest z Teatrem Życia działającym przy Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu ma już wiele sukcesów i ról teatralnych na swoim koncie. Grał w „Fauście” w Bydgoszczy i w Warszawie w Teatrze Rapsodycznym u Andrzeja Seweryna, w teatrze w Białymstoku. Kiedyś sam napisał monodram „Spowiedź Piłata” z którym występował m.in. w teatrze we Wrocławiu, i Jeleniej Górze.

- Uczę się tekstów z odsłuchu. Autor monodramu nagrał mi go, a następnie ja odsłuchiwałem go kilka razy i sam sobie nagrałem, bo uczę się tekstów z własnego głosu - mówi Janusz Kamiński. - Potem doskonalę się pamięciowo. Później opracowuję interpretację.

Monodram miał swoją premierę kilka miesięcy temu. Grudziądzanie ponownie będą mogli go usłyszeć 3 listopada o godz. 17 w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów. Będzie też okazja do kupienia książki Kazimierza Trybulskiego z autografem. Z kolei 20 listopada monodram wystawiony będzie w Ognisku Pracy Pozaszkolnej. Wstęp wolny.