Wtorek, 19 lutego 2019

Tagi: Grudziądz krwiodawstwo mundurowi rekord

2 listopada 2016, aktualizowano: 2 listopada 2016

W Grudziądzu polała się krew mundurowych. Głównie wojskowych

Piąty „Dar serca służb mundurowych” to kolejny sukces, do którego przyczynili się nie tylko krwiodawcy w mundurach. Było też wiele kobiet. Na zdjęciu Joanna Chłodowska z WKU w Grudziądzu

Fot.: Anita Etter

Anita Etter

96 litrów krwi zebranych w kilka godzin, to kolejny rekord podczas akcji "Dar serca służb mundurowych". W tym roku była to już piąta akcja.

- Dziękuję wszystkim honorowym dawcom i cieszę się, że udało nam się ustanowić kolejny rekord - mówi Krzysztof Misiewicz, organizator zbiórki krwi. - Chętne do oddania krwi były 232 osoby, ale ostatecznie lekarz zakwalifikował 206 osób. W sumie zebraliśmy 96 litrów krwi, o kilka litrów więcej niż przed rokiem. W sumie w pięciu akcjach przekazaliśmy chorym na nowotwory i nie tylko 375 litrów daru serca krwiodawców.


Krew można było oddawać od godziny 9 do 17, ale już po godzinie 8 pojawili się pierwsi honorowi dawcy. Byli żołnierze policjanci strażacy, strażnicy miejscy i służba więzienna. Nie zabrakło też osób pracujących w cywilu i kobiet. Każdy krwiodawca otrzymał grochówkę, osiem czekolad, soczek owocowy i los na loterię, w której były atrakcyjne nagrody.

- Oddaję krew już po raz osiemnasty - mówi 26-letni Tomasz Kufel, który wylosował zestaw narzędzi. - Po raz pierwszy jestem na tej akcji i specjalnie nie oddawałem krwi wcześniej, by móc tu przyjść. Pierwszy raz oddałem krew siedem lat temu jeszcze w szkole. Mam na koncie już osiem litrów.

Przez kilka godzin w czwartek sala Klubu Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu była centrum krwiodawstwa. Na kilku fotelach krew oddawali mundurowi i cywile. Zebrano 96 litrów krwi.