środa, 23 stycznia 2019

997/112

[GRUDZIĄDZ] Sporo nietrzeźwych na ulicach miasta. Policja karze

Fot.: Adam Zakrzewski

Karol Piernicki

Dwukrotnie wzrosła w Grudziądzu liczba wniosków, jakie policjanci skierowali do sądu, w kwestii ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

W pierwszym kwartale minionego roku stróże prawa z naszego miasta złożyli osiemdziesiąt takich wniosków.


W analogicznym okresie roku obecnego jest ich dwa razy więcej - dokładnie 161. Z czego to wynika? Czy po prostu więcej osób pije i potem zachowuje się w stosunku do innych agresywnie, czy być może policjanci bardziej po prostu temu problemowi się przyjrzeli?

- Chodzi głównie o to drugie. Bardziej temu problemowi się przyglądamy - tłumaczy insp. Dariusz Knoff, komendant miejski policji w Grudziądzu. - Każdy mieszkaniec naszego miasta powinien przyznać mi rację, że to jest problem Grudziądza. Tych nietrzeźwych na ulicach mamy dosyć sporo, stąd też nasza reakcja na cały ten proceder. Zaowocowała ona tym, że nastąpił również wzrost represyjności w tym właśnie elemencie.

Bo to nie tylko dwukrotnie zwiększona liczba wniosków skierowanych do sądu, ale i inne dane. Cały czas opieramy się na statystyce, obejmującej okres pierwszych dziewięciu miesięcy tego i poprzedniego roku. Jak się okazuje, w 2015 roku były 552 pouczenia związane z ustawą o wychowaniu w trzeźwości. W obecnym już 936. Jeszcze większy wzrost zanotowany został w liczbie wystawionych mandatów. Poprzedni rok zamknął się w liczbie zaledwie 225, obecny to blisko tysiąc mandatów (dokładnie 954).

Policjanci starają się reagować nie tylko na picie w plenerze, ale zwracają uwagę, że alkohol obecny jest również wewnątrz rodzin.

- Kwestia domowej krzywdy, przemocy jest dla nas także bardzo istotna i to znaczący aspekt naszego działania - zapewnia insp. Dariusz Knoff. - Oczywiście, na bieżąco reagujemy również na wszelkiego rodzaju przejawy takich zachowań, jak spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.