Poniedziałek, 18 lutego 2019

Region

[GRUDZIĄDZ] Po serii spotkań Straży Miejskiej z mieszkańcami

Na osiedlu Mniszek zainaugurowano tegoroczne spotkania komendanta Straży Miejskiej z mieszkańcami poszczególnych grudziądzkich dzielnic

Fot.: Nadesłana

Karol Piernicki

Za nami pierwszy tydzień tegorocznych osiedlowych spotkań komendanta Straży Miejskiej z mieszkańcami Grudziądza. Pora pokusić się o pierwsze wnioski.

W minionym tygodniu odbyły się spotkania z mieszkańcami osiedli Mniszek, Rządz oraz Owczarki. Co najbardziej przeszkadza osobom mieszkającym w tych rejonach naszego miasta?


Spotkanie z dwóch części

- Każde z tych spotkań składało się praktycznie z dwóch części - odpowiada Jan Przeczewski, komendant Straż Miejskiej. - Pierwsza dotyczyła tego, co my możemy zrobić. Były to kwestie związane z porządkiem i bezpieczeństwem. Druga to sprawy, które musimy przekazać innym instytucjom, jak choćby Zarządowi Dróg Miejskich. Nie leżą bowiem one w naszych kompetencjach, tylko innych jednostek.

Alkohol i źle parkujący

Mieszkańcom osiedli, gdzie był z wizytą już komendant mundurowych, bardzo przeszkadzają pijący alkohol oraz kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów. Głównie chodzi tu o źle parkujących.

Sporo było też wniosków odnośnie pojemników na odpady biodegradowalne (że są mało praktyczne), dotyczących poprawy infrastruktury drogowej czy miejsc, gdzie swoje koczowiska budują bezdomni.

Zajmą się sprawami

- Wszystkimi tymi sprawami się zajmiemy lub przekażemy głos mieszkańców innym - zapewnia komendant municypalnych. - Wskazano nam miejsca, na przykład na osiedlu Rządz, gdzie przebywają bezdomni. Będziemy interweniować. Na ulicy Zachodniej zwrócono uwagę na brak oznakowania przy drodze. Przekazaliśmy sprawę Zarządowi Dróg Miejskich, który to uzupełni. Jest więcej tego typu sygnałów.

Osobny temat to frekwencja na tego typu spotkaniach. Znów są głównie pojedyncze osoby, choć na przykład na osiedlu Mniszek przyszło pięć osób. Przed rokiem zaledwie jedna.

- I dyskusja trwała godzinę, na Rządzu półtorej godziny - dodaje Jan Przeczewski. - Frekwencji nie chcę komentować. Ona jest, jaka jest. Nie o to w tym wszystkim chodzi. Nam tak naprawdę chodzi o to, by wsłuchać się w głos mieszkańców. Jeśli ktoś ma ochotę przyjść i zgłosić nam pewne sprawy, to z chęcią to przyjmiemy. Dotychczasowe wnioski mieszkańców, którzy tak widzą porządek i bezpieczeństwo w mieście, są zasadniczo bardzo racjonalne.

Dodajmy, że w przyszłym tygodniu trzy kolejne spotkania. Od poniedziałku do środy komendant odwiedzi kolejno osiedla Kopernika, Lotnisko oraz Strzemięcin. Początek spotkań o godzinie 17.