Poniedziałek, 18 lutego 2019

Region

Tagi: Region Grudziądz Miasto Inwestycje Drogi Kontrowersje Bezpieczeństwo ZDM

26 października 2016, aktualizowano: 26 października 2016

[GRUDZIĄDZ] Próg chroni pieszego tylko z jednej strony?

Tak wygląda przejście dla pieszych na ulicy Kochanowskiego. Po jednej stronie przejścia stoją specjalne spowalniacze, ale po przeciwnej stronie już ich nie ma. Co zatem spowalnia tych jadących z kierunku Łyskowskiego? Co ciekawe, w ZDM twierdzą, że to roz

Fot.: Gerard Szukay

Karol Piernicki

Na świeżo wyremontowanej ulicy Kochanowskiego w Grudziądzu jest bubel - twierdzą czytelnicy. Drogowcy uważają jednak, że jest tak, jak być powinno.

Remont ulicy Kochanowskiego zakończył się kilka tygodni temu.


Na tej ulicy jest bubel

Tymczasem - zdaniem wielu naszych Czytelników - na drodze jest bubel, który trzeba poprawić.

- Przed jednym z przejść dla pieszych ustawione są progi, które mają spowalniać ruch - mówi pan Grzegorz, kierowca z kilkunastoletnim stażem. - Problem w tym, że ustawione są one obok siebie na obu pasach ruchu. Spowolnią więc pojazdy tylko po jednej stronie. Ten drugi próg jest ustawiony już za przejściem! Dlatego jest kompletnie bezużyteczny.

Wyjaśnijmy zatem, że kierowcy, którzy jadą tą ulicą od strony Mikołaja z Ryńska i Waryńskiego, muszą przed przejściem zwolnić, bo mają przed sobą próg.

Ale już ci jadący od strony Łyskowskiego takiej przeszkody nie mają. Czysto teoretycznie mogą więc wjechać na przejście dla pieszych z dotychczasową prędkością (bez konieczności zwalniania), a gdy przejadą przez „zebrę”... czeka na nich spowalniacz.

O remoncie na Kochanowskiego pisaliśmy także tutaj.

Ze sprawą zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich w Grudziądzu. Zapytaliśmy, czy takie ustawienie progów zwalniających jest właściwe. Czy może jednak doszło do pomyłki, która zostanie poprawiona?

Drogowcy z Grudziądza odpowiadają

Oto, co usłyszeliśmy od grudziądzkich drogowców.

- Ustawienie progów zwalniających jest zgodne z naszym zamysłem - odpowiada Łukasz Rządkowski, inspektor w sekcji inżynierii ruchu grudziądzkiego ZDM. - Progi zwalniające zostały ustawione w jednym przekroju ze względu ochrony pieszych na przejściu. W przypadku umieszczenia progu przed przejściem, jadąc z kierunku ulicy Łyskowskiego, należy się spodziewać omijania zastosowanych elementów po przejściu i stworzenie realnego zagrożenia dla ruchu pieszego.

Co sądzicie Państwo o rozwiązaniu na ulicy Kochanowskiego w Grudziądzu?

Czekamy na komentarze