Poniedziałek, 18 lutego 2019

997/112

Tagi: Region Grudziądz Bezpieczeństwo Policja 997/112 Prawo Statystyki

24 października 2016, aktualizowano: 24 października 2016

[GRUDZIĄDZ] W naszym mieście łatwiej o mandat od policjantów

Grudziądzcy policjanci są bardziej represyjni wobec mieszkańców miasta, którym wystawiają znacznie więcej mandatów niż to miało miejsce rok temu

Fot.: Anita Etter

Karol Piernicki

Wzrost represyjności policjantów, duża ich interwencyjność i więcej służb - to główne wnioski, jakie wynikają z pracy stróżów prawa w ostatnich miesiącach.

W ratuszu podsumowano trzy ostatnie kwartały pod względem bezpieczeństwa w mieście.


O kilku drażliwych tematach już pisaliśmy na naszych łamach. Dzisiaj pod lupę bierzemy policyjne statystyki. Władze miasta są zadowolone z pracy policji - zarówno z efektów, jak i stanu osobowego, który jest na wysokim poziomie.

Policjanci z Grudziądza się szkolą

- A przecież wielu policjantów się szkoli, zarówno z ruchu drogowego jak i innych wydziałów - podkreśla Robert Malinowski, prezydent Grudziądza. - Po rozmowach z komendantem stwierdziliśmy, że wystawiono więcej mandatów. Ta represyjność policji względem mieszkańców jest większa. Jest też więcej skierowań do sądu. Liczba zdarzeń drogowych - pomimo że jest znacznie więcej samochodów - jest na podobnym poziomie.

W podobnym tonie wypowiadają się sami mundurowi. Jak do danych za ostatnie dziewięć miesięcy podchodzą funkcjonariusze?

Czytaj także: TRAGICZNY WYPADEK POD GRUDZIĄDZEM.

Dają więcej mandatów

- Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba ujawnionych przestępstw, kierowania pod wpływem alkoholu, także zdarzeń o charakterze wykroczeniowym - analizuje insp. Dariusz Knoff, komendant miejski grudziądzkiej policji. - Rzeczywiście, więcej nakładamy mandatów. Interwencyjność policji, a więc rzecz, która dosyć mocno nas angażuje, utrzymuje się na poziomie około sześćdziesięciu interwencji dziennie. To rzecz, która zajmuje nas w znacznym stopniu, ale jest dla nas bardzo ważna. Również zapisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości, gdzie też zdecydowanie ta represyjność wzrosła.

Kwestią alkoholu i picia w miejscach publicznych szeroko zajmiemy się w jednym z najbliższych naszych wydań. Tymczasem teraz przyjrzyjmy się ogólnym liczbom.

Liczby mówią wiele

W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku policjanci z naszego miasta wystawili łącznie blisko 11 tysięcy mandatów (dokładnie 10 799).

Dla porównania, w analogicznym okresie roku ubiegłego tych mandatów nałożonych było zaledwie nieco ponad 8,5 tysiąca (dokładnie 8 587). Wzrost jest zatem o ponad dwa tysiące. Średnio wychodzi na to, że każdego dnia stróże prawa wystawili przeszło siedem mandatów więcej niż w ubiegłym roku.

Przydaje się więcej służb

Na zwiększoną represyjność wpływ ma też większa liczba służb. Zarówno samych policyjnych, jak i pełnionych z innymi podmiotami, na przykład Strażą Miejską.

- Ich liczba wzrosła o ponad sto - dodaje Dariusz Knoff. - Liczba służb z pozostałymi podmiotami zwiększyła się dwukrotnie. Dzięki wsparciu samorządu przeprowadziliśmy też ponad 300 dodatkowych, płatnych służb.