Poniedziałek, 18 lutego 2019

Region

[GRUDZIĄDZ] Hiena straszy na cmentarzach w mieście

Grudziądzcy strażnicy miejscy (tu na naszej największej nekropolii) od początku tygodnia biorą udział w akcji Hiena, która potrwa do Wszystkich Świętych

Fot.: Gerard Szukay

Karol Piernicki

Kradzieże wiązanek i innych elementów z grobów, a czasem towarzystwo pijanych osób - to doskwiera mieszkańcom Grudziądza przed Wszystkich Świętych.

Okradanie grobów to proceder, który od lat nasila się właśnie bezpośrednio przed dniem 1 listopada.


- Już kilka razy zdarzyło mi się, że ktoś zabrał z grobu bliskiej osoby ładną wiązankę - powiedziała nam wczoraj pani Bogumiła, spacerująca po Cmentarzu Parafialnym. - To jest ciągle widoczne. Tacy ludzie po prostu nie mają serca.

Statystyki coraz lepsze

By próbować zapobiegać tego typu sytuacjom, na cmentarzach i wokół nich jest teraz znacznie więcej strażników.

- Kradzieży jest mniej niż kilka lat temu - podkreśla Jan Przeczewski, komendant grudziądzkiej Straży Miejskiej. - Nasze działania, ale i monitoring, który funkcjonuje w tym miejscu, do tego się przyczyniły. Mamy mniej zgłoszeń od samych mieszkańców, jak i z parafii. Widoczna jest więc poprawa, co wcale nie oznacza, że takich przypadków kradzieży nie ma w ogóle.

Nie tylko złodzieje na nekropoliach dokuczają pozostałym mieszkańcom.

Z butelką alkoholu

Wciąż nie brakuje bowiem zdarzeń, gdy na cmentarzach urządzane są spotkania towarzyskie, którym często towarzyszą głośne krzyki oraz alkohol.

O akcji "Hiena" pisaliśmy także tutaj.

Właśnie dlatego od początku bieżącego tygodnia Straż Miejska prowadzi akcję pod kryptonimem „Hiena”. Tak jest każdego roku.

- Pojawia się tutaj coraz więcej ludzi, którzy sprzątają groby, porządkują je i chcieliby to robić w spokoju - mówi komendant grudziądzkich municypalnych. - Naszymi działaniami i naszą obecnością chcemy zagwarantować właśnie ten spokój. By z nim przeżywać Wszystkich Świętych, a nie z nerwami, że znowu coś zginęło z grobu moich bliskich.

Na czym polega akcja „Hiena”? W pierwszym tygodniu na wzmożonych patrolach w okolicy cmentarzy - zarówno tego parafialnego (przy ulicy Cmentarnej), jak i Komunalnego, który mieści się przy ulicy Jaskółczej. Od dzisiaj strażników w obu miejscach, a także na terenach wokół nich, będzie jeszcze więcej.

Patrole w Grudziądzu będą całą dobę

Wszystko dlatego, że wprowadzone zostaną 24-godzinne służby, które potrwają aż do samego 1 listopada.

- Zapewni nam to patrolowanie okolicy także w godzinach nocnych - zwraca uwagę Jan Przeczewski. - Do tej pory nie zanotowaliśmy żadnych poważniejszych incydentów. Sama akcja ma na celu głównie przestraszyć pewne osoby. Stąd jej nazwa. Wymierzamy ją przeciwko hienom cmentarnym, czyli tym najgorszym osobom, które okradają groby.

Nie brakuje ponadto sytuacji, w których nagrobki są zwyczajnie dewastowane. Temu też ma pomóc zapobiegać tegoroczna akcja grudziądzkich strażników miejskich.