Poniedziałek, 18 lutego 2019

Ruszyło śledztwo w sprawie skandalu na Festiwalu Prapremier!

Zdjęcie z kontrowersyjnej sztuki "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frljića.

Fot.: Materiały organizatorów

AIP, tob, jr

Prokuratura Bydgoszcz-Północ zaczęła przesłuchania świadków w sprawie skandalu wokół Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Chodzi o opisywaną w "Nowościach" sztukę "Nasza przemoc i wasza przemoc".

Przypomnijmy, wszystko zaczęło się od wystawienia nad Brdą kontrowersyjnej sztuki "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frljića. Spektakl pokazano w ramach trwającego pod koniec września w Bydgoszczy Festiwalu Prapremier.


Znieważenie flagi i obraza uczuć religijnych?Sztuka została dobrze przyjęta prze widzów. Jednak kilka osób miało do niej pewne zastrzeżenia. Chodzi o znieważenie polskiej flagi i obrazę uczuć religijnych, których mieli się dopuścić na bydgoskiej scenie artyści.

"Naga kobieta z muzułmańskim hidżabem (chustą) na głowie zniża dłonie do swego krocza, chwilę majstruje przy nim, by wreszcie... wyjąć z waginy zrolowaną polską flagę" pisaliśmy w recenzji sztuki na łamach "Nowości".

Czytaj całą recenzję: Festiwal z kontrowersyjnymi scenami

Do prokuratury po spektaklu wpłynęło w sumie osiem zawiadomień.Złożyli je przede wszystkim ci, którzy sztuki nie widzieli - wśród nich toruńska posłanka Anna Sobecka, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki. Prokuratura parę dni temu wszczęła śledztwo w tej sprawie z dwóch artykułów - o znieważenie symbolu narodowego i obrazę uczuć religijnych.

Przeczytaj: Co nie spodobało się posłance Sobeckiej na festiwalu w Bydgoszczy?

- W pierwszej kolejności przesłuchamy osoby, które złożyły doniesienia - mówi prokurator Piotr Dunal. - Sprawdzimy, czy są bezpośrednio poszkodowane. Co grozi w związku z tymi dwoma artykułami? - Za obrazę uczuć religijnych kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch, za znieważenie symbolu narodowego grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do roku - odpowiada prokurator Dunal.

Polecamy:

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii (11) »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz najciekawsze najstarsze najnowsze

 1. 20-10-2016 20:00

  Brak ocen 0 0

  - Sergiusz z Bydgoszczy: Jako obcokrajowiec, sądzę że za publiczne znieważenie Polski jako Państwa kara powinna być surową.Mieszkam w Bydgoszczu i wiem jak tu nienawidzą wszystko co Polskie, nie tylko fłagę. Sama historia tego miasta obowiązuje większej uwagi do Bydgoszczy ze strony Warszawy. Czy nie jest błędem oddawać tą ważno sprawe w ręce bydgoszczanina-urzędnika??

  Odpowiedz

 2. 19-10-2016 20:22

  Oceniono 21 razy 12 9

  - Marek z Torunia: Sobecka to taka sobaka-nietoperz. Nic nie widzi- wszystko słyszy. Przypomnę jak wpłaciła za tadzia 3.000 bodajże bo "ma tylko jedną , starą sutannę" ;-) Kościół i chorzy umysłowo mają się dobrze! PS. Ciekaw jestem czy to wydrukujecie :-) Pozdrawiam moja ulubioną gazetę.

  Pokaż odpowiedzi (2) Odpowiedz