Poniedziałek, 18 lutego 2019

997/112

Tagi: Region Grudziądz Miasto Bezpieczeństwo Policja 997/112 Włamania Złodzieje Prawo

13 października 2016, aktualizowano: 13 października 2016

[GRUDZIĄDZ] Policjanci są dobrze rozeznani wśród włamywaczy

Grudziądzcy policjanci cieszą się, bo wykrywalność włamań w tym roku urosła im aż do około 65 procent

Fot.: Adam Zakrzewski

Karol Piernicki

Rośnie liczba wykrywanych włamań na terenie Grudziądza - tak wynika z policyjnych statystyk. Wciąż jednak przestępcy grasują nadziałkach i w piwnicach.

Policjanci z terenu naszego miasta mają się czym pochwalić.


Przed rokiem wykrywalność spraw dotyczących włamań na terenie miasta oscylowała w granicach 55-56 procent. W tym roku (to dane za pierwsze dziewięć miesięcy) urosła do około 65 proc.

Można jeszcze lepiej łapać włamywaczy

- To bardzo wysoki wskaźnik - podkreśla insp. Dariusz Knoff, komendant miejski grudziądzkiej policji. - Sądziłem, że trudno będzie nam poprawić się w tym zakresie biorąc pod uwagę poprzedni rok, a jednak się udało. Świadczy to o tym, że nasi funkcjonariusze mają bardzo dobre rozeznanie wśród mieszkańców, którzy dokonują tego typu przestępstw.

Czytaj także: ZAMIAST OPAŁEM, PALĄ CZYM POPADNIE.

Dobre statystyki cieszą policjantów

A także o skuteczności stróżów prawa w tym zakresie.

Dobre statystyki, z których zadowolenia nie kryją tak w Komendzie Miejskiej, jak i ratuszu, nie oznaczają wcale, że włamań nie ma w ogóle.

Sprawdzamy zatem, gdzie najczęściej do nich dochodzi. Czy są jakieś miejsca lub osiedla, gdzie tego typu proceder jest zauważalny zdecydowanie częściej niż w innych punktach Grudziądza?

Działki albo piwnice na celowniku przestępców w Grudziądzu

- Zdecydowana większość tych zdarzeń dotyczy włamań do piwnic czy na ogrody działkowe - odpowiada komendant Knoff. - Na szczęście są to włamania dosyć drobne, choć z drugiej strony trzeba pamiętać, że dla każdego pokrzywdzonego to sprawa ważna i na pewno przykra.

Temat włamań do altanek zlokalizowanych na terenach ogródków działkowych w okresie jesienno-zimowym powraca jak bumerang. To właśnie w tym czasie złodzieje częściej na celownik biorą właśnie tego typu miejsca, na których przebywamy znacznie rzadziej.

O czym pamiętać?

W poprzednich latach łupem złodziei na działkach padały telefony komórkowe, portfele z zawartością dokumentów i pieniędzy , radioodbiorniki, telewizory, rowery, pościel, ręczniki, narzędzia ogrodnicze, cukier, a nawet kawa i alkohol.

Słowem wszystko to, co pozostawało w opustoszałych z racji pory roku altanach.

Policjanci jak co roku apelują więc do mieszkańców, by na działki nie zabierać cennych rzeczy lub dużych sum pieniędzy. Nie powinno się ich także zostawiać bez nadzoru.

W każdych drzwiach przyda się solidny zamek, który może zniechęcić złodzieja. Ważna jest również sąsiedzka czujność, by odstraszyć z tych terenów niepowołane osoby.