środa, 12 grudnia 2018

Region

Tagi: Region Grudziądz Miasto Kierowcy Parkowanie Parkingi Straż Miejska

6 października 2016, aktualizowano: 6 października 2016

[GRUDZIĄDZ] Kierowcy parkują jak popadnie i blokują przejazdy

Fot.: Grzegorz Olkowski

Karol Piernicki

Źle parkujący kierowcy to zmora grudziądzkich osiedli. Przeszkadzają innym, którzy... o sprawach często donoszą mundurowym.

Temat parkujących w niewłaściwy sposób denerwuje wielu grudziądzan.


- Krew mnie zalewa, jak widzę osoby, które zamiast jednego miejsca zajmują trzy - denerwuje się pan Zbigniew, mieszkaniec osiedla Lotnisko. - Cały czas w kierowcach panuje przeświadczenie, że ja muszę stać wygodnie, a reszta mnie nie interesuje.

Potwierdzają to strażnicy miejscy. Mimo znacznego spadku zanotowanych wykroczeń komunikacyjnych (w ciągu dziewięciu miesięcy ujawniono ich nieco ponad 3,5 tysiąca przy ogólnej liczbie przeszło 14 tysięcy)...

- Nie ma dnia, żebyśmy nie dostawali zdjęć czy filmów dotyczących bądź to parkowania na trawnikach, bądź blokowania dróg ewakuacyjnych - przyznaje Jan Przeczewski, komendant Straży Miejskiej. - Spadek liczby wykroczeń związany jest z tym, że nie mamy już fotoradaru. Wciąż jednak mieszkańcy są uczuleni na tych, którzy parkują jak popadnie.

Przykład ostatni z brzegu? Przez calutki miniony weekend na osiedlu Strzemięcin kilka aut stało sobie spokojnie na trawniku. Takie sytuacje można mnożyć. Często decyduje o tym zwykła wygoda kierujących.

- Niektóre sprawy są niezrozumiałe. Są takie miejsca i takie osiedla, gdzie jest trudno zaparkować, ale są też takie, gdzie można spokojnie sobie z tym poradzić. Wystarczy jedynie odjechać pięćdziesiąt czy sto metrów dalej od tego bloku - dodaje komendant Przeczewski. - Trzeba tylko wykazać tę chęć. W ostatnim czasie coraz więcej interwencji mamy odnośnie parkowania na drogach ewakuacyjnych. To taki stary grzech kierowców.

To właśnie blokowanie dojazdu np. wozom Straży Pożarnej w czasie ich akcji ratunkowej jest także nagminną praktyką grudziądzan. Ci często tłumaczą się municypalnym tak, że w razie wypadku spokojnie zeszliby i odjechali, by przejazd odblokować.

Czekamy na zdjęcia „mistrzów parkowania” na grudziądzkich osiedlach

Można je przysyłać na grudziadz@nowosci.com.pl