Poniedziałek, 18 lutego 2019

Tagi: Grudziądz czarny strajk Rynek kobiety aboprcja demonstracja

3 października 2016, aktualizowano: 3 października 2016

Ostre hasła na grudziądzkim Rynku w czarnym strajku

Fot.: Anita Etter

Anita Etter

Padający dzisiaj non stop deszcz nie pokrzyżował planów organizatorów grudziądzkiego czarnego strajku. Przyszło kilkaset osób.

Płyta Rynku punktualnie w południe wypełniła się osobami ubranymi na czarno, większość miała też czarne parasole. Uczestnicy ogólnopolskiego czarnego protestu przeciwko ograniczeniu praw kobiet do aborcji od kilku dni nawoływali się na portalach społecznościowych. Kilka miesięcy wcześniej w podobnym, proteście z wieszakami przyszło 30 osób, wczoraj było już 250-300 protestujących.


Byli także popierający kobiety mężczyźni.

Bardzo cieszę się, że kobiety zaczęły walczyć, że otworzyły oczy i nie wstydzą się tego co robią . Walczymy o nasze prawa chcemy same decydować o tym, co, kiedy i gdzie będziemy robiły i jadły. Nie chcemy rodzić dzieci, które nam zagrażają, nie chcemy osierocić dzieci, które już mamy. Nie chcemy, by starsi mężczyźni siedzący w Sejmie czy Senacie decydowali za nas. Mamy XXI wiek i nie chcemy go szukać w innych krajach - mówi Anna Litwiniuk, jedna z organizatorek czarnego protestu w Grudziądzu.

- Chcemy wyboru nie Salwadoru, Oprócz macicy mamy mózg, Wasza ustawa gwałci nasze prawa. Nie jestem za aborcją, jestem za wyborem, Polska jest kobietą - to hasła wykrzyczane wczoraj wielokrotnie.

Przez ponad godzinę wolny mikrofon przechodził z rąk do rąk.

- Pytam obrońców życia ile dzieci z gwałtów adoptowaliście - grzmiała Helena Kopycińska, działaczka KOD- u. - Czy jest tu ktoś odważny z obrońców życia, który wyjdzie i powie iloma dziećmi niepełnosprawnymi się opiekujecie? Który z was będzie doktorem Mengele i będzie decydował, czy ma umrzeć kobieta czy nienarodzone dziecko. Nie jesteśmy zwolennikami aborcji. Jesteśmy tu, by walczyć o swoje prawa.

Demonstracja na Rynku przebiegała bardzo spokojnie, ale z powodu deszczu zastała skrócona.