Poniedziałek, 18 lutego 2019

Tagi: Grudziądz wystawa karmienie piersią Staropolska koncert

19 września 2016, aktualizowano: 19 września 2016

Pokażą piękno karmienia piersią

Diana Bugajska (z lewej) i Anna Schubring zapraszają na dwa niezwykłe wydarzenia w najbliższą środę do kawiarni Staropolska. Będzie można obejrzeć zdjęcia, porozmawiać o karmieniu piersią i posłuchać piosenek

Fot.: Anita Etter

Anita Etter

Poprzez fotografię artystyczną chcą pokazać to, co piękne i naturalne w życiu i relacjach między matką i jej dzieckiem

Podczas wernisażu Anna Schubring zaprezentuje kilka kadrów ze spotkań w plenerze z wyjątkowymi mamami i ich maleństwami, które wzięły udział w sesji fotograficznej pt. „Kraina mlekiem i miłością płynąca”. Projekt ma na celu propagowanie karmienia piersią w miejscach publicznych oraz pokazać naturalność i piękno tej czynności.


Naturalna czynność

- To projekt społeczny, w którym staramy się propagować naturalne karmienie piersią kładąc nacisk na miejsca publiczne - mówi Anna Schubring, fotografka. - Chcemy pokazać, że jest to naturalna czynność, ale niestety w XXI wieku mamy takie sytuacje, że kobiety potrafią być wyrzucane z restauracji, albo muszą karmić dziecko w toalecie. Tu jest cały problem. Trzeba zacząć od edukacji społeczeństwa, bo ten opór bierze się z tego, że wiele osób nie jest świadomych, co to znaczy karmić piersią i jak jest to ważne - mówi Diana Bugajska, właścicielka restauracji Staropolska przy ul. Włodka i dyrektorka przedszkola Bajkolandia.

By matki były na „tak”

- Trzeba też zdać sobie sprawę, ze karmienie piersią, to bardzo dużo wyrzeczeń i poświęceń, a także ból i nieprzyjemności. Kobieta która karmiła piersią wie doskonale, o czym mówię - kontynuuje Diana Bugajska. - Całe społeczeństwo, wszystkie aspekty społeczne powinny sprzyjać temu, by ułatwić kobiecie decyzję na tak, by matki karmiły piersią. To pokarm który spełnia najwyższe kryteria. Jest w odpowiedniej temperaturze, jest sterylny, jeżeli jest gorąco, robi się rozwodniony. Gdy jest zimno, jest tłusty, czyli idealnie wyprodukowany przez organizm matki. Nie spotkałam się z taką sytuacją, by kobiety rozbierały się ostentacyjnie do pasa. Zawsze robią to gdzieś na uboczu, a mimo to są tacy, którym to przeszkadza.

Oswajanie z naturalnością

- Z perspektywy płci przeciwnej mogę powiedzieć, że to, co widać na zdjęciach, to jest to coś więcej niż karmienie - mówi Wiesław Hawełko, twórca galerii w kawiarni Staropolska. -Diana nie mówi o obowiązku, ale o pewnym sacrum i pięknie, jakim jest karmienie piersią. Wystawa ma pokazać artyzm, kulturę piękno, kobiecość, piękną scenerię i wszystko to, co artysta może wydobyć w takiej sytuacji. Z drugiej strony, to oswajanie z naturalnością. W tym nie ma drugiego dna. Niestety w naszym społeczeństwie nie brakuje hipokrytów.

Promowanie karmienia

Anna Schubring ma za sobą kilka sesji z matkami karmiącymi, w plenerze i w miejscach publicznych.

- Najpierw zaczynam od obserwacji, gdy przychodzą do mnie mamy z dziećmi - mówi.- Siedzę sobie z boku, bez aparatu i obserwuję, co dzieje się między dzieckiem i matką. Karmienie, to niewypowiedziana piękna więź. Człowiek wrażliwy może to zarejestrować na zdjęciu, pokazać wiele ciepła i emocji.

Wystawa ma nie tylko pokazać fotografie, ale promować karmienie piersią w miejscach publicznych. Fotografki założyły ogólnopolski profil włączając fotografów z różnych miast, by uczestniczyli w misji pokazywania karmienia piersią

Mamy mile widziane

Wesrnisaż Anny Schubring odbędzie się w Galerii Wizo-Art, w kawiarni Staropolska przy ul. Włodka 15, w środę 21 września o godzinie 18.30.

Podczas imprezy będzie też akcent muzyczny. Z recitalem wystąpią Grzegorz Dąbrowski, muzyk i autor piosenek oraz Ewa Grzeszczuk, znana w Grudziądzu graficzka, komisarz wystaw w Klubie Akcent, malarka i fotografka.

- W naszej restauracji mile widziane są mamy z małymi dziećmi. Chcemy, by zasiane właśnie u nas ziarno, zostało rozsiane w innych miejscach - kończy Diana Bugajska.