Poniedziałek, 18 lutego 2019

997/112

[GRUDZIĄDZ] Kierowcy ciągle jeżdżą zbyt szybko albo z promilami

Fot.: Łukasz Trzeszczkowski

Karol Piernicki

Czterdzieści dwa prawa jazdy zatrzymali grudziądzcy policjanci w okresie wakacyjnym. Na drogach Grudziądza i okolic wciąż nie jest bezpiecznie. Główne grzechy to zbyt szybka jazda albo jazda z promilami.

Wczoraj informowaliśmy o kolejnym tragicznym wypadku śmiertelnym w powiecie grudziądzkim.


Można o tym przeczytać tutaj.

Niestety, policyjne statystyki w kwestii bezpieczeństwa na drogach są mocno niepokojące. W ciągu wakacji funkcjonariusze z drogówki zatrzymali aż czterdzieści dwa prawa jazdy.

Albo alkohol, albo ciężka noga

- Dwadzieścia siedem przypadków dotyczyło jazdy pod wpływem alkoholu, natomiast trzynaście przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad pięćdziesiąt kilometrów na godzinę - informuje Maciej Szarzyński z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu. - Pozostałe dwa przypadki dotyczyły spraw związanych z przekroczeniem limitu punktów karnych przez kierowcę.

Policjanci czekają na spływ wszystkich danych, by porównać tegoroczne wakacje z poprzednimi. Jedno jest jednak pewne. Wciąż nie brakuje tych, którzy za kółko wsiadają po kilku głębszych.

Jest więcej kolizji

Ponadto, po zaostrzeniu przepisów w sprawie karania za zbyt szybką jazdę, też ciągle zdarzają się przypadki, w których kierowcy ignorują prawo. A to ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Przykładowo: liczba kolizji urosła na przestrzeni rok o około sto przypadków.

Chciał podać dane brata

Co gorsza, przyłapani na gorącym uczynku kierowcy chwytają się różnych sztuczek. Do rzadko spotykanej sytuacji doszło kilka dni temu na terenie Radzynia Chełmińskiego.

Mężczyzna przekroczył tam prędkość o 21 kilometrów na godzinę. Badanie alkomatem wykazało, że miał ponad pół promila. Kierowca nie miał prawa jazdy i innych dokumentów.

- Policjantom próbował wmówić, że podaje swoje dane, ale trafił na funkcjonariusza, który kontrolował go jakiś czas temu. Okazało się, że drugi raz mężczyzna chciał podać dane... własnego brata - relacjonuje przedstawiciel grudziądzkiej policji.