Poniedziałek, 18 lutego 2019

997/112

Tagi: Region Grudziądz Bezpieczeństwo Policja Miasto Straż Miejska 997/112

25 lipca 2016, aktualizowano: 25 lipca 2016

[GRUDZIĄDZ] Więcej kamer, to więcej da się w mieście wykryć

Centrum miejskiego monitoringu mieści się w siedzibie Straży Miejskiej. Jak przekonują grudziądzkie służby mundurowe, kamery, które strzegą bezpieczeństwa mieszkańców miasta, są bardzo przydatne, bo dzięki nim zwiększa się wykrywalność spraw oraz sprawców

Fot.: Gerard Szukay

Karol Piernicki

Choć miejski monitoringi wywołuje kontrowersje, za jego skutecznością przemawiają w Grudziądzu liczby. Cieszą się służby, martwią ci nie do końca grzeczni.

- Niby kamer jest u nas w mieście dużo, ale zdarza się, że kogoś pobiją lub napadną, a i tak te osoby chodzą bezkarne - uważa pan Marian, emeryt z jednego z grudziądzkich osiedli.


W Grudziądzu liczby mówią wiele

Miejski monitoring w Grudziądzu jest mocno rozbudowany. I - jak przekonują zgodnie służby mundurowe - coraz bardziej skuteczny. Na dowód podają liczby.

Centrum Miejskiego Monitoringu, które mieści się w siedzibie Straży Miejskiej, jest już mocno rozbudowane. Dociera tu obraz z kilkuset kamer, ale będą montowane kolejne urządzenia. O wiele z nich apelują sami mieszkańcy Grudziądza, którzy widzą taką potrz

fot. Gerard Szukay

Centrum Miejskiego Monitoringu, które mieści się w siedzibie Straży Miejskiej, jest już mocno rozbudowane. Dociera tu obraz z kilkuset kamer, ale będą montowane kolejne urządzenia. O wiele z nich apelują sami mieszkańcy Grudziądza, którzy widzą taką potrz- W pierwszym półroczu tego roku monitoring miejski wskazał 453 różne nieprawidłowości - mówi Jan Przeczewski, komendant Straży Miejskiej. - Z kolei policjanci przekazali nam 242 zlecenia do przeglądnięcia różnego materiału w ramach postępowań, które prowadzą. Dla połowy tych zleceń monitoring dał przydatne informacje. Były tam widoczne osoby, zdarzenia, różne tego typu rzeczy.

Dzięki działaniom kamer zwiększa się też wykrywalność sprawców. I to bardzo mocno. W grudziądzkiej komendzie policji jest ona za pierwsze półrocze na poziomie 68 procent.

Wysoka wykrywalność policji dzięki monitoringowi

- Jest to bardzo wysoki wskaźnik. Takiej wykrywalności w naszej jednostce nie mieliśmy od wielu lat - podkreśla mł. insp. Wiesław Dziadkowiec, pierwszy zastępca komendanta miejskiego grudziądzkiej policji. - Monitoring to dla nas skuteczne narzędzie do pracy.

Nowe centrum miejskiego monitoringu

Pracownicy miejskiego monitoringu

fot. Karol Piernicki

Nowe centrum miejskiego monitoringu Pracownicy miejskiego monitoringuWielu przestępców czy wandali wciąż nie wierzy w jego skuteczność.

- Sprawcy częściowo działają nieświadomie, że kamery mogą zarejestrować ich wybryki, ale mamy też do czynienia z bezczelnymi działaniami - dodaje przedstawiciel policjantów. - Po prostu te osoby nie zwracają uwagi na działające urządzenia i postępują z premedytacją, nie wierząc w to, że nasz monitoring ich ujawni. Część osób sądzi też, że nadal mamy stare kamery, więc nie będziemy mogli ich rozpoznać na podstawie zapisu. Niestety dla nich, regularnie kamery wymieniane są na nowsze i ten zapis jest dużo bardziej szczegółowy.

Mł. insp. Wiesław Dziadkowiec (z prawej), Pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji, podkreśla, że dla piratów drogowych, którzy dopuszczają się poważnych przewinień, żadnego pobłażania nie będzie

fot. Karol Piernicki

Mł. insp. Wiesław Dziadkowiec (z prawej), Pierwszy zastępca komendanta miejskiego policji, podkreśla, że dla piratów drogowych, którzy dopuszczają się poważnych przewinień, żadnego pobłażania nie będzie