Poniedziałek, 18 lutego 2019

Tagi: Region Grudziądz Kultura Koncert Ogród Botaniczny Centrum Kultury Teatr Lato na Starym Mieście

md 23 lipca 2016, aktualizowano: 23 lipca 2016

[GRUDZIĄDZ] Poezja zamiast operetki wśród kwiatów

Fot.: Gerard Szukay

Jednym z miejsc, do którego Centrum Kultury Teatr zaprasza co roku na koncert w czasie wakacji, jest Ogród Botaniczny. W tym roku jednak widzowie powinni przygotować się na zmianę repertuaru.

W czwartek w ramach "Lata na Starym Mieście" w klubie Akcent otwarto wystawę grudziądzkich artystów. Ekspozycja nie została ograniczona ani tematem, ani rodzajem prezentowanych prac, zatem można liczyć na sporą różnorodność.


Natomiast dzisiaj festiwal zagości w Ogrodzie Botanicznym. Jednak - w przeciwieństwie do ubiegłych lat - w tym roku nie odbędzie się tam koncert operetkowy. Organizatorzy zaplanowali tam koncert piosenki poetyckiej.

Poprowadzi go i swoją twórczość recytować będzie Barbara Białowąs. Warszawska poetka debiutowała w latach 90. XX wieku. Wydała takie tomiki jak "Droga Eremity - wiersze dla poszukujących własnej legendy", "Sekrety i Fascynacje", "Obca Bliskość", "Odnaleźć w sobie" czy "Lustra".

- Koncert "Gościńce, ścieżki, drogi" oparty na poezji Barbary Białowąs przedstawia etos wędrowania po pięknych polskich krajobrazach w różnych porach dnia i roku - informuje Beata Kastner, rzecznik prasowy Centrum Kultury Teatr. - Kontakt z przyrodą daje moc i energię do pokonywania trudów codzienności, budzi wrażliwość postrzegania świata i namysł nad sensem istnienia. Miłość do ojczystej ziemi daje poczucie swojego miejsca, swojej tożsamości. Barbara Białowąs pisze o konieczności zaprzestania biegu za sukcesem, wygodami i korzyściami materialnymi, o konieczności otwarcia się na ludzi i przyrodę, o cudzie życia i szczęściu przeżywania.

Razem z poetką wystąpi zespół A My Tacy w składzie: Alicja Bendkowska (śpiew), Krzysztof Podstawka (gitara akustyczna) oraz Włodzimierz Tyl (instrumenty klawiszowe). Muzykę skomponowali: Mieczysław Jurecki, Roman Ziemlański, Marek Kędziorek, Grzegorz Góralczyk, Jolanta Mórawska, Dariusz Samoraj, Marcin Musiał i Krzysztof Podstawek.

Początek sobotniej odsłony "Lata na Starym Mieście" o godz. 19. Wstęp wolny. W przypadku niepogody koncert zostanie przeniesiony do klubu Akcent.