Wtorek, 19 lutego 2019

Tagi: Region Grudziądz Kultura Kino Film Kino Konesera Kino Helios

md 22 maja 2016, aktualizowano: 22 maja 2016

Prawdziwa historia duńskich artystów w Kinie Konesera

Fot.: kadr z filmu

W przyszłym tygodniu w cyklu Kino Konesera w Heliosie grudziądzka publiczność będzie miała okazję obejrzeć amerykański dramat biograficzny w reżyserii Toma Hoopera.

"Dziewczyna z portretu" Toma Hoopera, która zostanie pokazana w poniedziałek, 23 maja, o godz. 18.30, to wstrząsająca opowieść o niezwykłej parze duńskich artystów - Gerdzie i Einarze Wegenerach.


Gerda była utalentowaną rysowniczką i malarką, największą popularność przyniosły jej prace o charakterze erotycznym. Na pewnym etapie jej kariery do obrazów i rysunków w kobiecym przebraniu zaczął jej pozować mąż – Einar. Stało się to początkiem wielkiej transformacji mężczyzny, który odkrył w sobie kobietę. Einar Wegener jest pierwszym znanym przypadkiem chirurgicznej zmiany płci (przeprowadzono ją w 1930 roku). Po transformacji stał się Lili Elbe. Na każdym etapie zmiany wiernie towarzyszyła mu Gerda.

W główną rolę wciela się brytyjski aktor Eddie Redmayne, który w 2014 roku wcielił się w rolę Stephena Hawkinga w dramacie biograficznym "Teoria wszystkiego". Został za nią nominowany do licznych prestiżowych nagród filmowych. Otrzymał m.in. Złoty Glob dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym oraz Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Na ekranie partneruje mu Alicia Vikander, szwedzka aktorka i tancerka, która wystąpiła w anglojęzycznej adaptacji powieści Lwa Tołstoja "Anna Karenina".

Film powstał na podstawie powieści Davida Ebershoffa. Warto podkreślić, że za rolę w "Dziewczynie z portretu" Alicia Vikander zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej nominowani byli także Eddie Redmayne (najlepszy aktor pierwszoplanowany), Eve Stewart i Michael Standish (najlepsza scenografia) oraz Paco Delgado (najlepsze kostiumy).

Bilet normalny na seans z cyklu Kino Konesera kosztuje 21 złotych, a ulgowy 18 złotych.