Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Sport

Panie biegiem uczciły swoje jutrzejsze święto

Migawka z imprezy - więcej zdjęć w naszej fotogalerii

Fot.: Karol Piernicki

Karol Piernicki

Tu nie liczyły się czasy ani zajęte miejsca. Królowała dobra zabawa, barwne stroje i radość z biegania. Na starcie biegu stanęło ponad trzysta uczestniczek.

W taki właśnie sposób jutrzejszy Dzień Kobiet uczciły panie i panowie, którzy tam razem wyłącznie kibicowali.


- Bieg zorganizowaliśmy po raz trzeci - mówi Izabela Piwowarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku. - Z roku na rok jest coraz więcej uczestniczek. Tym razem są panie ze Świecia, Kwidzyna, a nawet Gdańska. Do tego z okolicznych miejscowości i całkiem spora grupa grudziądzanek.

Pań jest coraz więcej

Grudziądzanek, których na biegowych amatorskich trasach widać coraz więcej.

- Generalnie można zaobserwować taką tendencję, że biega dużo więcej mężczyzn, ale to grono kobiet jest coraz liczniejsze. Także w naszym mieście - przekonuje dyrektor Piwowarska. - Mieliśmy ponad trzysta miejsc. Limit został wypełniony bardzo szybko. Były prośby, by jeszcze go zwiększyć, ponieważ bieganie stało się tak popularne, że niemal każdy chce je uprawiać.

Tego dnia w Parku Miejskim nie biegano na czas, ale była nutka rywalizacji. Organizatorzy postanowili nagrodzić te z uczestniczek, które przywdziały najciekawszy strój.

- Zima powoli daje się nam we znaki, dlatego naszym hasłem przewodnim było witanie wiosny - zaznacza Andrzej Dolewski, prezes Akademii Biegania. - Było bardzo kolorowo.

Biegać każdy może

Ale bieganie to sport dla wszystkich. Wkrótce mamy półmaraton śladami Bronka Malinowskiego, nieco później Bieg Trzech Plaż.

W tej drugiej imprezie zwiększyliśmy limit do siedmiuset osób dorosłych oraz trzystu maluchów, czyli dzieci w wieku 2-12 lat - informuje prezes Dolewski. - To będzie nasze pięciolecie, także postaramy się, żeby wszystko fajnie wypadło. Z kolei do półmaratonu już zapisy trwają. Trzeba się spieszyć. Jednocześnie jest jeszcze dużo czasu, żeby się przygotować.

W sobotę nie liczyły się czasu, ale i tak tempo niektórych kobiet było godne pozazdroszczenia. Najszybciej trasę złożoną z dwóch pętli pokonała Sylwia Marchlewska.

- Bardziej chodziło tutaj o zabawę, a nie czas - powiedziała zawodniczka ze Świecia. - Wiele pań to weekendowe biegaczki, ale walczyły dzielnie. Chodziło o świetną atmosferę i o to, by być razem w tym dniu.

Dla niezdecydowanych

Dlaczego bieganie jest dobre dla kobiet?

- Jesteśmy zdrowsze, sprawniejsze, jesteśmy chyba też szczęśliwsze. Endorfiny, które się wytwarzają w trakcie biegania, powodują, że wszystkie biegaczki, które znam, to są fajne i wesołe dziewczyny - kończy Sylwia Marchlewska.