środa, 14 listopada 2018

Region

Całe tygodnie z Mikołajem Kopernikiem w tle

Jutro pod pomnikiem Mikołaja Kopernika tradycyjnie składane będą kwiaty. Tym razem w 543. rocznicę urodzin

Fot.: Gerard Szukay

Karol Piernicki

Jutrzejszym złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika i seansem w planetarium rozpoczniemy obchody Grudziądzkich Dni Kopernikowskich.

Jutro obchodzić będziemy 543. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Z tego też względu, pod pomnikiem wybitnego astronoma w samo południe złożone zostaną tradycyjnie już wiązanki kwiatów.


To początek obchodów

Wydarzenie to będzie jednocześnie inauguracją czterdziestej czwartej już edycji Grudziądzkich Dni Kopernikowskich. Godzinę później w Planetarium i Obserwatorium odbędzie się seans zatytułowany „Opowieść o gwiazdach i gwiazdozbiorach”.

Wstęp na to wydarzenie będzie wolny dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta.

- Tym punktem inaugurujemy tegoroczne obchody Dni Kopernikowskich, a seans połączony będzie z obserwacją plam i wybuchów, jakie mają miejsce na Słońcu - informuje Sebastian Soberski, kierownik grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium. - W trakcie obchodów całych Dni Kopernikowskich mamy zaplanowanych około pięćdziesięciu imprez towarzyszących, które będą przygotowywane przez różne organizacje, instytucje czy szkoły z terenu miasta.

Było na bogato i będzie

W poprzednich latach program obchodów był bardzo bogaty. Nie brakowało w nim przeróżnych konkursów, turniejów czy seansów astronomicznych.

Nie inaczej będzie także tym razem. Organizatorzy dopinają właśnie wszystkie szczegóły związane z poszczególnymi imprezami, a lada dzień powinniśmy poznać ich szczegółowy harmonogram.

Informacje na plakatach

- W przyszłym tygodniu będzie można w całym mieście zobaczyć nasze plakaty - zapowiada kierownik grudziądzkiego planetarium. - Będzie na nich między innymi przekierowanie na naszą stronę internetową, gdzie na bieżąco podawany będzie aktualny program.

Przypomnijmy, że Grudziądzkie Dni Kopernikowskie to szereg imprez rozciągniętych w czasie. Potrwają przez długie tygodnie, a ostatnie z wydarzeń planowane są na maj.

Wstęp mają wszyscy

Co ważne, wszystkie imprezy towarzyszące są dostępne i otwarte dla mieszkańców miasta - zarówno tych, którzy już teraz interesują się astronomią, jak i pozostałych.

- Imprezy są otwarte, przy czym są pogrupowane według wieku - podkreśla Sebastian Soberski. - Czasem będą więc typowo przeznaczone dla maluchów, na przykład przedszkolaków, a czasami dla innych kategorii wiekowych. Zapraszamy wszystkich.

Jedną z bardziej oryginalnych atrakcji z tegorocznego programu, którą już teraz można zdradzić, jest zaplanowane na 21 marca pieczenia chleba według dawnej receptury.

Dla wszystkich grudziądzan piec go będą uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, a data jest nieprzypadkowa i ma związek z rocznicą pobytu Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.

To wisienka na torcie

Nie może również zabraknąć atrakcji typowo związanych z astronomią.

- Szczególnym akcentem Dni Kopernikowskich będzie rzadkie wydarzenie astronomiczne, jakim jest tranzyt Merkurego - zdradzają organizatorzy. - To przejście malutkiej tarczki planety Merkury na tle tarczy Słońca.

Do zjawiska dojdzie 9 maja. Dodajmy, że tranzyt Merkurego zdarza się średnio jedenaście razy w ciągu stulecia. Ostatnio w Polsce przejście widoczne było w 2003 roku.